İsrail - Filistin sorunu

Açlık grevindeki Filistinli gazeteci konuşamıyor

İsrail'de hukuksuz hapis cezasını protesto için 2 aydan fazla bir süredir açlık grevinde bulunan Filistinli gazeteci Muhammed Keyk konuşma yetisini kaybetti.

Konular: İsrail - Filistin sorunu
Filistinli gazetecinin eşi Fayiha Keyk basın toplantısı düzenledi. [Fotoğraf:AFP]

İsrail mahkemesinin defalarca başvuruya rağmen serbest bırakmayı reddettiği Keyk'i Emek Sağlık Kliniği'nden ziyaret etitğini anlatan avukatı Cevad Bulus gazetecinin sağlık durumunun ciddileştiğini belirtirken, "Çok hayati bir durumda. Konuşma yetisini kaybetti.  kulaklarında da yüzde  60 işitme kaybı var" dedi. 

Keyk'in eşi Fayiha Keyk de "Kocamı serbest bırakmak için neyi bekliyorlar" diye sordu. 

AFP'nin telefonla bilgi almak için aradığı hastane sözcüsü ise konuyla ilgili açıklama yapamayacağını söyledi. 

'İdari tutukluluk' uygulaması

33 yaşındaki Filistinli gazeteci Muhammed el Keyk, hapse atıldıktan sonra 24 Kasım'a açlık grevine başladı. Yemek yemeyi reddeden gazeteci, serbest bırakılana kadar açlık grevini sürdüreceğini açıkladı.

İsrail'de 'idari tutukluluk' adı altındaki keyfi uygulama, İsrail yargısının Filistinli tutukluları hiçbir suçlamada bulunmaksızın duruşmaya çıkarmadan hapse atmasını öngörüyor. Tutukluluk hali her 6 ayda bir yenilenebiliyor.

Adamer Mahkum Destek Ağı) Aralık 2015 itibariyle İsrail'de 6800 Filistinlinin hapiste olduğu tahmin ediliyor. Bunlardan 660'ı 'idari tutuklu'.

Kaynak: AFP

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;